مجله پزشکی اطلاعیه

مجله پزشکی

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

امیدواریم از این مطلب پزشکی و سلامتی هستفاده ببرید

براساس مطالعات جدید، افرادی که اضافه وخانوم دارند برای ابتلا به بیماری های دندانی محتمل ترند.

رابطۀ شگفت انگیز وخانوم و دندان‌ها!

شما در حال حاضر دلایل زیادی برای کاهش وخانوم دارید؛ دلیل دیگری که وجود دارد این هست که مطالعۀ جدید منتشر انجام گرفته در ژورنال Oral Diseases نشان میدهد که افراد چاق دارای سلامت دهان و دندان بدتری نسبت به همسالان خود که وخانوم طبیعی دارند، هستند. افراد چاق حدود ۶ برابر افزایش دچار ریسک ابتلا به بیماری های حاد لثه هستند.

این مطالعه بر روی ۱۶۰ بزرگسال تایلندی انجام انجام گرفته هست که ۷۰ درصد آنها دچار اضافه وخانوم و چاقی بودند. به طور کلی، افراد دارای شاخص تودۀ بدنی (BMI) ۲۳ و به همراهلاتر -که در جمعیت تایلند اضافه وخانوم (overweight) محسوب میشود- دارای بیماری های دندانی و التهاب های لثه ای افزایشی نسبت به افرادی که BMI کاهشی دارند، هستند.

همچنین سطح گلبولهای سفید خون و پروتئین واکنشی C (C-reactive) -که نشانۀ التهاب در خون هستند- در این افراد به همراهلهست.

BMI ۲۵ و به همراهلاتر -که در تایلند چاقی (obese) درنظر گرفته میشود- ارتبه همراهط افزایشی به همراه سلامت دهان و دندان ضعیف دارد. شرکت کنندگان دچار اضافه وخانوم ۴.۲ برابر و شرکت کنندگان چاق ۵.۹ برابر افزایش نسبت به افراد دارای وخانوم طبیعی برای ابتلا به بیماری های حاد لثه محتمل ترند.

چاقی اغلب به همراه عادات ناسالم در ارتبه همراهط هست، بنابراین ممکن هست فرض شود که افراد چاق به اندازۀ افراد لاغر مراقب بدن و دهان خود نیستند. برای بررسی این موضوع، محققان نتایج خود را براساس عواملی مانند میزان قندخون، سیگار کشیدن، عادات ورزشی، سن و جنس تنظیم انجامند.

دکتر یوپینگ هان میگوید:

نتایج مطالعات تعجب آور نیست، زیرا برای همه واضح هست که چاقی منجر به التهاب میشود که این نیز به همراه بیماری های لثه همراه هست.

ما میدانیم که التهاب عامل اصلی زیادی از بیماری ههست، ازجمله بیماری های دندانی، قلبی-عروقی و زیادی از سرطانها. چاقی یک عامل خطرناک برای این بیماری ههست، بنابراین اینجا یک ارتبه همراهط طبیعی وجود دارد.

چاقی مرتبط به همراه التهاب روند سیستم ایمنی بدن را بهم میخانومد. بیماری های پریودنتال، بیماری های عفونی و مرتبط به همراه ایمنی هستند. اینها به این معنهست که افراد چاق مستعد ابتلا به به همراهکتری هایی هستند که سبب ایجاد بیماری های لثه ای میشوند.

این مطالعه رابطۀ علت-معلولی چاقی و بیماری های لثه ای را نشان نمیدهد؛ در حقیقت ما نمیدانیم که این رابطه یک طرفه هست یا دو طرفه. برای مثال در شرایطی مانند دیابت این ارتبه همراهط دوطرفه هست؛ بیماری های پریودنتال (دندانی) بر دیابت اثر میگذارد و دیابت نیز به همراهعث تانجام گرفتید بیماری های دندانی میشود.

بیماری های پریودونتال به همراه زیادی از شرایط سلامتی مرتبط هست، مانند افزایش بیماری ها و سکته قلبی؛ بنابراین داشتن دهان و دندانهای سالم ضروری و حیاتی هست.

بیماری های پریودونتال همچنین میتواند منجر به از دست دادن دندانهایمان شود ویا به همراه آرتریت روماتوئید و مرگ زودرس مرتبط به همراهانجام گرفت. بنابراین از عامل های خطرناک مانند سیگار کشیدن، تغذیۀ نامعقول، دیابت و از همه حیاتیتر چاقی دوری کنید.

جدیدترین اخبه همراهر دنیای پزشکی و سلامت را از مجله پزشکی ژورنال بخواهید
[ad_1]

مطلب رابطۀ شگفت انگیز وخانوم و دندان‌ها! در سایت بزرگ مجله پزشکی

0 نظر تا کنون ارسال شده است.