مجله پزشکی اطلاعیه

مجله پزشکی

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

امیدواریم از این مطلب پزشکی و سلامتی هستفاده ببرید

محققان در پژوهشگاه آرزون، دانشگاه علم و فرهنگ و دانشگاه تربیت مدرس تمایز سلول های بنیادی پرتوان به سلول های عصبی و تغییر در کانال های غشای سلولی را مورد بررسی قرار دادند.

– بررسی تمایز سلول های بنیادی پرتوان به سلول های عصبی برای درمان آسیب های سیستم عصبی به نقل سایت قطره و به گرازش ازایسنا، به همراه توجه به اهمیت آسیب های وارده به سیستم عصبی مرکزی و تأثیر آن در کیفیت خانومدگی مبتلایان، درمان این ضایعات از اهمیت زیادی برخوردار هست.

یکی از روش های درمان این ضایعات، جایگزینی سلول های آسیب دیده به همراه سلول های عصبی حاصل از تمایز سلول های بنیادی پرتوان هست.

تلاش های فراوانی بدین منظور انجام گرفته هست، اما درک روند تمایز و چگونگی دست یابی به سلول عصبی به همراهلغ و کیفیت آن زیاد حیاتی و چالش برانگیز هست.

یکی از تغییراتی که طی روند ایجاد سلول عصبی از سلول پرتوان جنینی روی می دهد، تغییر در کانال های یونی سطح غشاء سلول هست که به همراه توجه به کارانجام پیام رسان این سلول ها شاخص حیاتیی در کیفیت و میزان عملانجام آنان محسوب می شود.

به منظور بررسی چگونگی تغییر این کانال ها، دکتر بهاروند، دکتر کیانی، دکتر نعمتی، ابراهیم شهبه همراهزی و همکارانشان در پژوهشگاه آرزون، دانشگاه علم و فرهنگ و دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشی را طراحی انجامند که طی آن به کمک بررسی بیان ژن (qRT-PCR) و بررسی کانال های یونی سطح سلول (Patch clamp)، تغییرات ایجاد انجام گرفته طی روند تمایز سلول های بنیادی پرتوان به سلول های عصبی را مورد مطالعه قرار دادند.

نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی Biochemical & Biophysical Research Communication به چاپ رسیده هست، نشان داد: بیان ژن کانال های کلسیم، پتاسیم و سدیم در طول روند تمایز تغییر می کند.

همچنین داده های حاصل از بررسی کانال های غشاء سلول (Patch clamp) نشان داد: جریان پتاسیم به داخل و خارج از سلول در مرحله سلول بنیادی جنینی، مرحله تشکیل روزت (مرحله ای از تمایز سلول های پرتوان به سلول های عصبی که طی آن سلول های در حال تمایز تجمع انجامه ساختارهایی رز مانند را ایجاد انجام میدهند) و ایجاد سلول های مشابه سلول های عصبی وجود دارد.

ژن زیر واحد آلفا کانال های سدیم و کلسیم در تمام طول روند تمایز بیان می انجام گرفت و جریان رو به داخل سدیم و کلسیم تنها در آخرین مرحله ایجاد سلول های عصبی از سلول های بنیادی جنینی قابل ثبت هست.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سلول – دانشگاه تربیت مدرس – دانشگاه – پژوهشگاه – درمان – کلسیم – دکتر – نشان – روش های درمان – تربیت – اهمیت – فرهنگ – بین المللی – پیام – مطالعه – محققان – مرکزی – میزان – طراحی – گزارش – خانومدگی – شاخص – تجمع

جدیدترین اخبه همراهر دنیای پزشکی و سلامت را از مجله پزشکی ژورنال بخواهید
[ad_1]

مطلب بررسی تمایز سلول های بنیادی پرتوان به سلول های عصبی و تغییر در کانال های غشاء سلولی در سایت بزرگ مجله پزشکی

0 نظر تا کنون ارسال شده است.